Kullanici Etiket Listesi

Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Toprak, toprak oluşumu, toprak çeşitleri ve toprak özellikleri

Status
    aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    MEZOPOTAMYA(amed)
    Bahsedilen
    56 Posta(s)
    Etiketli
    1 Konu(s)
    Beğendikleri
    622
    Beğenileri
    1,840

Toprak, toprak oluşumu, toprak çeşitleri ve toprak özellikleri

TOPRAK OLUŞUMU

Çözülmeye uğrayan kayaların yüzeyi zamanla, ayrışmış mineraller, organik maddeler ve mikroorganizmalardan oluşan bir örtüyle kaplanır. Bu örtüye toprak denir. Toprak tabakası, yerkabuğu üzerinde bulunur. Kalınlığı birkaç cm den, 2 - 3 m ye kadar olabilir.

Oluşumunu tamamlayan bir toprak kesitinde;

Ana kaya,
    Ayrışmış kaya,
    Ham toprak,
    Olgun toprak,
    katları bulunmaktadır. Bu katlara horizon adı da verilir. Horizonlar harflerle isimlendirilir.

Toprağın en üst katı olan

A Horizonu, bitkisel artıkların ayrışması ile oluşmuştur ve organik madde bakımından zengindir. Genellikle koyu renklidir. Bitkiler bu tabakada tutunur ve yetişip gelişir.

B horizonu, toprağın üst katından taşınan, kireçler, killer ve minerallerin biriktiği ham toprak tabakasıdır.

C horizonu ana kayanın özelliğini taşıyan ayrışma katıdır.

D horizonu ise, toprağın ana özelliğini belirleyen ana kayanın bulunduğu kattır.

Bitki artıklarının toprakta birikmesiyle oluşan, koyu renkli organik maddeye humus denir. Humus, kayaların ufalanması veya ayrışmasında etkili değildir. Toprağa verimlilik kazandıran bir maddedir.

TOPRAK ÇEŞİTLERİ

Taşınmış Topraklar (Azonal Topraklar): Akarsular, rüzgârlar ve buzullar gibi dış kuvvetlerin, çeşitli sahalardan aşındırarak taşıdıkları materyalleri biriktirmeleriyle oluşan topraklardır.

Bunlardan;

Akarsu biriktirmesiyle oluşanlara alüvyal topraklar,
    Buzul biriktirmesiyle oluşan topraklara moren topraklar,
    Rüzgâr biriktirmesiyle oluşan topraklara da lös topraklar denilmektedir.

Yerli Topraklar, kayaların bulundukları yerlerde çözülmeleriyle oluşan topraklardır.

a. Nemli Bölge Toprakları

• Tundra Toprakları

Kutuplara yakın, soğuk tundra bölgelerinin topraklarıdır. Toprak genelde ya donmuş haldedir ya da bataklık halinde bulunur. Bu nedenle tarım yapmaya elverişli değildir. Türkiye’de bu tür topraklar görülmez.

• Podzol Topraklar

İğne yapraklı ormanlarla kaplı, soğuk ve nemli iklim bölgelerinin topraklarıdır. Çok yıkanmış olduklarından üst kısımlarının rengi soluklaşmıştır. Yine aynı sebepten dolayı, topraktaki besin maddeleri de azdır. Bunun sonucunda verimsizleşmiştir. Türkiye’de, Batı Karadeniz Bölümü’nde kahverengi ve kırmızımsı sarı podzolik topraklar yaygındır.

• Kahverengi Orman Toprakları

Nemli orta kuşağın, geniş (yayvan) yapraklı ormanlarla kaplı bölgelerinde görülür. Humus bakımından zengin oldukları için verimlidirler.

Türkiye’de, bu tür topraklar, Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olmakla birlikte, İç Anadolu’nun 1000 - 1200 m’den yüksek alanlarında da yer yer görülür. İç Anadolu’da, daha çok Kuzey Anadolu Dağları’nın güneye bakan yamaçlarında yaygındır.

Yine, Trakya’nın kuzeyinde Yıldız Dağları’nda, İçbatı Anadolu’da, Güneydoğu Toroslar üzerinde de kahverengi orman topraklarına rastlanır.

• Kırmızı Topraklar (Terra - rossa)

Nemli subtropikal iklim bölgesi ile Akdeniz iklim bölgelerinde, genellikle kalkerler üzerinde görülen topraklardır. Toprağa kırmızı rengini veren bileşimindeki demiroksittir.

Türkiye’de, Akdeniz Bölgesi ile Kıyı Ege ve Güney Marmara’da yaygın olarak görülür.

• Laterit Topraklar

Dönenceler arasında yer alan, sıcak ve nemli iklim bölgelerinin karakteristik toprak tipidir. Şiddetli bir kimyasal çözülme sonucu oluşur. Rengi kiremit kırmızısıdır. Humus oranı azdır. Buna bağlı olarak verimli değildir. Türkiye’de tam olarak laterit özelliği taşıyan toprak görülmez. Ancak, Doğu Karadeniz Bölümü’nde, laterit türü (lateritleşmiş) topraklara rastlanabilmektedir.

b. Kurak Bölge Toprakları

• Çernezyomlar

Çernezyumlar, Orta Kuşağın yarı nemli step bölgelerinde görülür. Kara topraklar adı da verilir. Fazla yıkanmadıkları için mineral ve kireç bakımından zengindir. Toprağın (bilgi yelpazesi.com) üst kısmında, steplerden oluşan bitki artıklarının oluşturduğu, kalın bir humus tabakası vardır. Bu nedenle Dünya’nın en verimli toprakları arasındadır.

Çernezyumlar, ülkemizde en yaygın olarak, Erzurum - Kars Plâtosu’nda oluşmuştur. Ayrıca, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzey kesiminde de yer yer bu tür topraklar görülmektedir.

• Kestane veya Kahve Renkli Step Toprakları

Az yağış alan step iklimlerinde görülen topraklardır. Üzerindeki bitki örtüsü seyrek olduğu için, humus oranı azdır. Bu yüzden verimleri düşüktür. Türkiye’de, Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu plâtoları ile İçbatı Anadolu’da yaygındır.

• Çöl Toprakları

Çöl iklim bölgelerinde görülür. Çok az yağış alıp, fazla yıkanmadıkları için, kireç ve tuz oranı oldukça fazladır. Humus, hemen hemen hiç yoktur. Bu topraklarda tarım yapılamaz.

Türkiye’de, bu tür topraklar görülmemekle birlikte, Tuz Gölü çevresinde çölleşmiş topraklara rastlanır.
    **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**
    ArGoS (10.Nisan.2017),MustyanG1383 (10.Nisan.2017) Bunu beğendi

PiSaGoR
    PiSaGoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aynı sekilde magralardaki oluslarla ilgili bir kaynak varmı sende aga ?

Bundan 4 yil önce CILEHANE denilen bir mağaraya girip bir çalışma yaptık
    Köy ermeni koyuydu
    Mağara gerisindeki isaret ten esinlenerek
    Köyde biraz bilgi topladık
    Bu vesileyle mağaraya giriş yaptık
    El fenerleriyle dahi önümüzü zor görüyorduk
    Içerde bir kaya kayanın üzerinde domuz ayağının izi vardı
    Tasinabilinir bir kaya
    Kayanin ağırlığı 70 kilo
    Ama köy halkı o kayayı hiç ordan canladirmamislardi
    Takı ben gidene kadar
    Kayayı kaldırıp kenara aldım
    O karanlıkta telefon flasindan faydalanarak
    Her yönünü çevire çevire resimledim
    Ama çekmiş olduğum resimlere galeriye grip o anda bakmadım ....

O kayanın altı ve çevresi
    Tavandan damlayan su yerde
    Kütle kaya kütlesi oluşturuyor
    Eshabi-keyif gibi (7 uyuyanlarin magrasi)
    Mağaranın her yerinde tavandan su damliyor
    Ve bir süre sonra o su katilasip
    Kaya haline geliyor ve inanılmaz bir buhar var içerde sis gibi
    Çalışma yaptığım yerin içerde hemen 2 metre yani ip ince kum şeklinde çok ama çok temiz bir toprak var

Burdaki çalışmadan bir netice alamadık daha sonra ıstanbula döndüm ve çekmiş olduğum resimleri gözden geçirdim
    Ama keşke resim cekmeseydim ve hiç bakmadan silseydim
    Çünkü içerdeki o domuz ayağının olduğu tas
    ASLINDA bir muhurdu
    KAYAYYI CEVIRIP DİYER YONUNUN RESMINI çekerken bir bombelik hissettim AMA ONUN HAMİLE KADIN FUGURU OLDUGUNU ANLAMAMISTIM
    HEMEN KÖYDEKİ BIZI MISAFIR EDEN ARKADASI ARADIM
    Durumu anlattım o taşı eve götürüp benden haber bekelmesini söyledim
    Ama ancak akşam köye gidebilirim van da olduğunu söyledi
    Akşam saat 21:30 da beni aradı abi o tas orda yok dedi ve herşey öylece kaldı
    aga_0074 (10.Nisan.2017),MustyanG1383 (10.Nisan.2017) Bunu beğendi

Status
    Nereden
    MEZOPOTAMYA(amed)
    Bahsedilen
    56 Posta(s)
    Etiketli
    1 Konu(s)
    Beğendikleri
    622
    Beğenileri
    1,840
    Hersey oyle kalsada duvarda sevgilin seni bekliyor diye biliyorum..
    MustyanG1383 (10.Nisan.2017) Bunu beğendi

Status
    Nereden
    MEZOPOTAMYA(amed)
    Bahsedilen
    56 Posta(s)
    Etiketli
    1 Konu(s)
    Beğendikleri
    622
    Beğenileri
    1,840
    Ne tur bir kaynak dostum..magaradaki toprak katmanlari mi yoksa magaradaki toprak olusumlarimi hangisi..bende ona gore bakiyim.
    MustyanG1383 (10.Nisan.2017) Bunu beğendi

Bu Konu için Etiketler